Látószervek anatómiája és élettana


Az orvostudomány szigorlat az első szigorlat a tantervben és 4 tárgyból épül fel: Humán anatómia I. A felső végtag csontjai, ízületei, izmai és az ezekhez kapcsolódó kórképek anatómiai alapjai. Az izomszövetek bemutatása, a harántcsíkolt izmok működése, annak sejttani vonatkozásai, motoros véglemez. A műtét fogalma, indikáció, műtét végzésének feltételei.

További ajánlott fórumok:

Az alsó végtag csontjai, ízületei, izmai és az ahhoz kapcsolódó kórképek anatómiai alapjai. A támasztószövetek bemutatása, csontfejlődés és regeneráció.

látószervek anatómiája és élettana színvakítási teszt

A sejtváz szerkezete. Az osteoporosis patomechanizmusa. Sportsérülések, therápia, rehabilitáció. A törzs vázrendszere és izmai, légzőmozgások, a tüdő és a mellkas mechanikája.

a szembőrök szemészet

A gerinc görbületei, gerincferdülés, a hasfal és a medencefenék szerkezete. A kötőszövetek típusai, kötőszöveti sejtek, sejtközötti állomány.

A gyulladás és a sebgyógyulás mechanizmusa. Demográfiai alapfogalmak. A fej-nyak régió anatómiája koponya, kutacsok, mimikai és nyakizmok, nagy nyálmirigyek szövettani és makroszkópos szerkezete, carotis-hüvely.

látószervek anatómiája és élettana

A mirigyhám típusai, endo és exocitózis. Felső légutak betegségei és életveszélyes formái. A szív szövettani és makroszkópos szerkezete, működése, a gap junction. Ingerképzés és ingerületvezetés a szívben.

Anatómia tételek (3. oldal)

A szívciklus. Az elektrokardiogram. A szívelégtelenség, a sokk és a szívinfarktus patomechanizmusa. A szív- és érrendszeri betegségek diagnosztikája. Az látószervek anatómiája és élettana felépítése és működése, nyirokszervek szövettana és makroszkópiája. A celluláris és humorális immunválasz alapjai, az apoptózis fogalma.

Az immunrendszer kóros működése, a túlérzékenységi reakciók és az autoimmun betegségek.

Навигация по записям

Szövet és szervátültetés formái. A vér és nyirokkeringési szervek szövettani és makroszkópos szerkezete. A nitrogén-monoxid, mint értágító jelátviteli molekula. Magasvérnyomás betegség és szövődményei.

A SZEM ANATÓMIÁJA, ÉLETTANA

Az atherosclerosis folyamata. A vérképző rendszer felépítése, normális és kóros működése, a vér alakos elemei, a vér, mint szövet. A sarlósejtes vérszegénység sejttani alapjai. Az anémiák és leukémiák patomechanizmusa. Az endokrin szervek szövettani és makroszkópos jellemzői. A sejtek közötti kommunikáció formái, sejten belüli jelátvitel.

Halló- és látószervek élettana

A hypothalamus-hypophysis rendszer felépítése és működése. A pajzsmirigy és a mellékvese hipo- és hiperfunkciós kórképei. A reproduktív szervek szövettana és anatómiája. A hímivarsejt és petesejt szerkezete. Sejtosztódás és sejtciklus.

látószervek anatómiája és élettana szemészeti berendezések érintés nélküli tonométer

A női nemi ciklus és szabályozása, várandósság, placenta szerkezete. Az egészségkultúra fogalma, összetevői. A légzőrendszer szövettani és makroszkópos felépítése.

látószervek anatómiája és élettana

Hengerhámok felszíni specializációi. Gázcsere a tüdőben, légzési gázok szállítása, a légzés szabályozása. A légzési elégtelenség és az asztma patomechanizmusa. A légzőrendszer betegségei és azok kezelése gége és tüdőödéma, felső légúti betegségek. Az emésztőrendszer szövettani és makroszkópos jellegzetességei a szájüregtől a gyomorig.

A hámsejtek polarizált jellege, sejten belüli transzportfolyamatok.

Fájdalom a szem körkörös izomában Röviden megemlítjük már ezen a helyen, hogy sok lábasfejűnek különböző célok szolgálatában álló és különböző fokban fejlett világítószervei is vannak. A tintahalak nemcsak a legtökéletesebb szervezetű puhatestűek, hanem a legerősebbek és legnagyobbra megnövők is.

Az energiaforgalom élet és kórélettana éhezés, elhízás. A nyelőcső és a gyomor diagnosztikája. Az emésztőrendszer szövettani és makroszkópos jellegzetességei látószervek anatómiája és élettana patkóbéltől a végbélig.

Szaglószerv organum olfactus Más emlősökhöz viszonyítva az ember gyenge szaglású élőlény. Ennek megfelelően csupán az orrnyálkahártya kicsiny része tartalmaz szagló érzéksejteket, amely területet regio olfactoria néven választjuk el az orrnyálkahártya többi részétől. E terület a felső orrkagyló medialis domború felszínének nagyobb részét és a septum nasi vele szemben levő területét foglalja el, valamint a nyálkahártya e kettő közötti áthajlását az orrüreg tetején. A szaglás receptorai primer érzéksejtek, azaz olyan érzékhámsejtek, amelyek a központba vezető idegnyúlvánnyal rendelkeznek. A regio olfactoriát fedő nyálkahártya három szövettani rétegre tagolódik.